Elektřina pro příští rok zlevní, říkají energetické firmy

Domácnosti v příštím roce ušetří za elektřinu. Část ceny, kterou určuje státní Energetický regulační úřad a jež tvoří více než polovinu konečné částky, bude příští rok v průměru o 1,2 procenta nižší. Dodavatelé navíc slibují, že zbylou část, takzvanou silovou elektřinu, příští rok nezdraží.

Nejdůležitější tuzemští dodavatelé – společnosti ČEZ, E. ON a Pražská energetika, Bohemia Energy, X Energie a Centropol – už dali najevo, že ceny příští rok zvyšovat nebudou. Důvodem je očekávaný pokles cen silové elektřiny na velkoobchodním trhu. „Pokud poklesne cena silové elektřiny o pět procent, jak si myslíme, že by mohla poklesnout, potom by celkově mohla cena poklesnout o řádově tři až 3,5 procenta,“ řekl místopředseda ERÚ pro oblast regulace Jan Nehoda.

Na stránkách Energetického regulačního úřadu je v cenové kalkulačce možné porovnávat tři desítky dodavatelů, z nichž někteří nabízejí i několik různých tarifů. Regulovaná část ceny je u všech stejná, liší se pouze cenou silové elektřiny. Celková cena se pak může odlišovat až o dvacet procent, je ale třeba si dobře pročíst podmínky ve smlouvě. Prodražit se faktura může například kvůli vysoké sankci za zaslání upomínky nebo za předčasné ukončení smlouvy. Ceny se různí podle distribuční sazby nebo regionu, ve kterém zákazník energii odebírá. Podle internetových srovnávačů zaplatí průměrná domácnost s roční spotřebou 2 500 kWh, kde se elektřinou netopí ani neohřívá voda, ročně kolem dvanácti tisíc korun. Naopak regulovaná složka ceny plynu se příští rok vzroste zhruba o 7,4 procenta. To prodraží konečnou cenu od 1,18 do 4,74 procenta podle toho, k čemu všemu zákazníci plyn využívají.

V průběhu následujících týdnů se očekává, že své ceníky představí i hlavní hráči mezi alternativními dodavateli, tedy Bohemia Energy a X Energie. Obě společnosti již avizovaly, že by se měly cenově pohybovat podobně jako v loňském roce a oproti dominantním dodavatelům budou i v roce 2015 nabízet několika procentní úsporu.

(redakce)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *