Elektřina příští rok opět zlevní. Úspora však bude menší než vloni

Elektrický proud příští rok pravděpodobně opět zlevní. Domácnosti ale za celý rok neušetří až několik tisíc korun jako letos, ale nanejvýš stovky korun. Odhadují to experti na energetiku i Energetický regulační úřad. Většímu zlevnění brání i loňské oslabení koruny centrální bankou.

„Celkový účet domácností za elektřinu bude příští rok zřejmě o něco menší. Nebude to ale tak dramatické jako loni, protože se zhoršil kurz koruny. Proud  zlevní o jednotky procent,“ uvedl Jan Gavor z poradenské společnosti ENA.

Nebude se tedy opakovat situace z loňska, kdy největší distributoři osekali koncové ceny pro zákazníky o více než deset procent. Loni zlevnění nahrávalo snížení velkoobchodních cen silové elektřiny a zároveň snížení cen regulovaných služeb, zejména poplatku za distribuci.

 Domácnosti ušetří až stokoruny
„Silová elektřina je na trhu letos opět levnější a to o téměř 10 procent ve srovnání s průměrnými nákupními cenami na rok 2014. Pokud předpokládáme oproti letošku nezměněné ostatní položky, především příspěvek na obnovitelné zdroje, mohly by se domácnosti dočkat zlevnění elektřiny v řádu jednotek procent. Konkrétně mi zatím vychází zlevnění o dvě až čtyři procenta,“ odhadl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. To by vycházelo na roční úspory v řádu maximálně stokorun.

Distributoři včetně ČEZ začnou zveřejňovat tržní ceny elektřiny v průběhu listopadu. Jejich ceny za takzvanou silovou elektřinu tvoří 45 procent celkové ceny, kterou zákazníci vidí na složenkách. Další složkou je regulovaná cena, kterou Energetický regulační úřad vydá v cenovém rozhodnutí na konci listopadu.

„Zatím velmi předběžný odhad hovoří o tom, že v elektroenergetice budou ceny velmi mírně nižší, v plynárenství se i přes bezpečnostní krizi podaří udržet ceny na téměř stejné úrovni,“ uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Dodal, že detailnější informace bude mít úřad v polovině listopadu, kdy bude znát všechny faktory ovlivňující cenu.

Výraznému zlevnění elektřiny v příštím roce brání i slabší koruna, kterou od loňského listopadu drží na uzdě Česká národní banka. Loňská měnová intervence se do cen nestihla promítnout, protože obchodníci proud nakoupili za příznivější kurz před zásahem ČNB.

Naděje na levnější proud roste i s velkou konkurencí a posilováním alternativních prodejců na úkor dominantních hráčů. Ti navíc slibují garanci nižších cen. Hlavní alternativní hráči na energetickém trhu Bohemia Energy a X Energie představí své ceníky na konci listopadu, resp. v prosinci.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *