Lidé mění dodavatele plynu a elektřiny čím dál méně

České domácnosti čím dál méně mění dodavatele plynu a elektřiny. Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou za osm měsíců letošního roku. U plynu zatím letos změnilo dodavatele na 149 000 zákazníků, což bylo o téměř třetinu méně než ve stejném období loni. U elektřiny má nového poskytovatele zhruba 265 000 odběratelů – meziročně o necelá tři procenta méně.


Podle odborníků na energetický trh za to může určité vyčerpání prostoru pro konkurenční boj a vyrovnání cen mezi dodavateli. Za celý rok 2013 přitom změnilo dodavatele elektřiny a plynu méně odběratelů než v roce 2012. K jinému dodavateli elektřiny přešlo 374 440 zákazníků, zatímco v roce 2012 to bylo rekordních 473 128 klientů. U plynu se počet změn dodavatelů snížil o 50 775 na 297 281 odběratelů.

„Aktivnější odběratelé si již změnu dodavatele vyzkoušeli a k dalším změnám budou přistupovat pouze tehdy, když úspora bude výraznější,“ vysvětlil serveru Aktualne.cz energetický expert Jiří Gavor. Ten míní, že k poklesu změn počtu odběratelů dochází mimo jiné proto, že se vyrovnaly a sblížily ceny jednotlivých dodavatelů. Svou roli ale podle něj hraje i uzavírání fixovaných smluv na delší období.

Podle dalších oslovených odborníků může být předčasné odstoupení od smlouvy spojeno s nemalými sankcemi. A pokud odběratel nestihne dodavatele včas předem písemně informovat o tom, že chce smlouvu ukončit k datu vypršení, může se mu i opakovaně prodlužovat na další smluvní období.

(redakce)

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *