Náklady na teplo ve výdajích za bydlení dále klesají

Podíl nákladů na teplo ve výdajích domácností připojených na teplárny činil vloni v průměru 25,9 %. O rok dříve to bylo 26,6 %. Opět se tak potvrdil dlouhodobý trend, který začal už v 90. letech. Meziročně také poklesl podíl nákladů na vodu a elektřinu. Naopak stoupl podíl nájemného. Vyplývá to z aktuální zprávy Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů za rok 2013, kterou zveřejnil Český statistický úřad a z výpočtů Teplárenského sdružení ČR.

„I přes nárůst DPH na teplo potvrdil loňský rok dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na vytápění ve výdajích za bydlení u domácností napojených na teplárny,“ uvedl Martin Hájek, ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR, a dodal: „Cena tepla sice roste, ale jeho spotřeba dlouhodobě klesá. Naopak významně rostou jiné položky nákladů na bydlení.“

Hlavním důvodem je pokles jeho spotřeby. Zatímco před 20 lety byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt, dnes je (díky změně chování, zavedení regulační techniky, výměně oken, komplexnímu zateplení a dalším úsporným opatřením) přibližně poloviční. Pokles spotřeby tepla tak výrazně tlumí nárůst jeho ceny ve výdajích domácností. V případě elektřiny naopak dlouhodobě rostly nejen ceny, ale také spotřeba. Tento trend se zastavil až v loňském roce, kdy klesl i podíl nákladů na elektřinu.

Domácnost napojená na teplárnu zaplatila vloni za spotřebu 30 GJ tepla pro vytápění a ohřev vody průměrně 17 130 Kč. Pro srovnání: průměrné výdaje domácností za pohonné hmoty činily 22 200 Kč, za nákup a provoz telefonů a internetu 20 100 Kč, za elektřinu 14 800 Kč a za alkohol a tabák pak průměrná domácnost utratila 13 600 Kč.

(redakce)

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *