Ceny energie – nejistá budoucnost

Jistě vás již několikrát napadlo při pohledu na vyúčtování energií, že ceny jsou nehorázně vysoké. Evropská komise ve své nejnovější zprávě přitom varuje, že v budoucnu může být daleko hůř. Podle mínění evropských odborníků by energetická chudoba mohla postihnout ve větší či menší míře až dvacet procent českých domácností. Nejvíce přitom budou postiženy sociálně slabší skupiny, kterým reálně hrozí, že si nebudou moci dovolit platit vysoké účty za elektřinu a plyn.

Český Energetický regulační úřad už udělal první nesmělé kroky ke zmírnění dopadů očekávaného zdražování. Na řešení problému spolupracuje i s ministerstvem práce a sociálních věcí. Obě instituce se shodují v tom, že problém neodstraní sociální dávky, ale že cestou je pouze jiný postup. Největšího úspěchu dosáhl ERÚ, když se mu podařilo snížit regulovanou složku ceny energií až o desetinu. Podle vyjádření představitelů úřadu by se tak mělo stát i příští rok. Po vzoru sousedních států nově vznikl úřad energetického ombudsmana. Bude moct rozsoudit spory namísto zdlouhavých soudů. Zatím však nemá legislativně uzákoněné pravomoci.
V krajním případě uvažuje Energetický regulační úřad o znovuzavedení regulace ceny dodávky silové elektřiny a plynu pro domácnosti.
Představa je taková, že by se stanovil maximální cenový strop. „Je to svým způsobem krajní řešení, které však bude potřebné ve chvíli, kdy zjistíme, že energetická chudoba již zasahuje určité procento našich občanů,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podobná praxe funguje na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

Nechcete-li však čekat na pomoc státních institucí, může vzít osud do vlastních rukou.
Jestli toužíte po levnějších dodávkách energií, vyzkoušejte srovnání dodavatelů, které naleznete na internetu. Jedna z kalkulaček se nachází na stránce http://www.kalkulacka-energii.cz/.

(redakce)

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *