Víte, co to je sazba a co tarif?

Ceny energií obecně rostou, jejich regulace a fixace, vytváří na uživatele velký tlak. Povědomí o tom, jak a kde ušetřit začíná být stále těžší. Víte, co to je sazba a co tarif? Jak dobře se vyznáte v současné energetické džungli?

Podle odborníků na energie cena této komodity i nadále mírně poroste. Do ceny se přitom promítá mnoho různých ukazatelů – sazba za jistič, podpora OZE, systémové služby, činnost OTE, daně, počasí, výrobní kapacity, vstupní prvky a další.

Přitom aby se lidé mohli vyznat v džungli cen energií, musí si uvědomit, co je sazba a co tarif. Sazba je základním pojmem, z kterého se následně vyčleňují tarify – produkty energetických firem. Závisí na výši spotřeby a používaných přístrojích v domácnosti.

Mnoho firem, které energie poskytují, začala v poslední době s tzv. tarifováním. Existují tarify pro seniory, mladé rodiny, invalidy, a další. Od roku 2013, kdy většina domácností zafixovala ceny svých energií, došlo k mnoha změnám zejména na trhu. Vzrostl počet poskytovatelů energií, dodavatelé přistupují ke svým klientům individuálně a roste i nutnost na základní znalosti cen energií na trhu. Tímto trendem mohou lidé opravdu ušetřit, je však důležité, aby lidé o změnách dodavatelů přemýšleli a nehnali se bezhlavě do nejistých podniků.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *