Mýty o energiích: Když změním dodavatele, budu bez proudu?

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu a bojíte se, že byste mohli špatně dopadnout? Není čeho, naše rady vám řeknou proč.


Za poslední dva roky se ceny energií výrazně snížily. Pokud byste si například před dvěma lety zafixovali tu nejnižší cenu na trhu, aktuálně byste platili zdaleka tu nejvyšší. Vhodné je proto porovnat více nabídek od různých firem. Stejně tak se můžete rozhodnout, zda zvolit fixaci ceny na nějaké období, nebo na dobu neurčitou. Uvažovat lze též o firmě, která poskytuje garanci nejnižší ceny na trhu. V praxi to bude znamenat, že takový dodavatel sám musí hlídat konkurenci a snižovat cenu podle podmínek, které ve smlouvě garantoval.

Samotnou změnu dodavatele koncový odběratel nepozná. Dodává se jen plyn nebo elektřinu, co proudí v drátech. Všechno ostatní je distributora, takže odběratel nemusí nic měnit. Pro váš klid však doporučujeme opsat si stav elektroměru či plynoměru k datu, ke kterému odběratel přechází k novému.

Častá obava odběratelů je, že je problémy dodavatele připraví o dodávky energií. Pokud by tato situace nastala, zákazníka převezme hlavní dodavatel energií v daném regionu. Ten totiž ze zákona plní funkci tzv. dodavatele »poslední instance«. Spíše je ale vhodné uvažovat o volbě stabilního alternativního dodavatele, který kromě jistoty v dodávkách nabídne i výrazně výhodnější ceny než velcí hráči. Na českém trhu se jich v současnosti vyskytuje několik desítek, mezi dlouhodobě nejlépe hodnocené patří Bohemia Energy, Comfort Energy nebo X Energie.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *