Češi díky mírné zimě ušetřili na energiích

Češi za letošní zimu zaplatí za energie výrazně méně než před rokem. Může za to nejen zlevnění energií na začátku roku, ale i nezvykle teplé počasí, které se projevilo v úsporách výdajů za plyn i elektřinu.

Spolu se zlevněním na začátku roku tak mohli lidé ušetřit na účtech za elektřinu během prvního čtvrtletí letošního roku i pětinu. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž české domácnosti spotřebovaly v průměru o 11 procent méně elektřiny než v prvních třech měsících roku 2013.


Dodavatelské společnosti odhadují, že u drobných podnikatelů došlo k poklesu spotřeby o 9 až 10 procent. Lidí, kteří topí výhradně elektřinou, není v Česku příliš, zhruba šest až sedm procent, ale těch, kteří používají elektřinu jako druhý zdroj tepla jen pro příležitostné přitápění například na chatě nebo v garáži, je proti tomu hodně.

Letošní zima se podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu řadí k nejteplejším za posledních 80 let. Za období prosinec až únor bývá průměrná teplota -1,2 °C, během letošní zimy ale byla +1,5 °C. Například loni ve druhém únorovém týdnu nebyly nijak tuhé mrazy, teploty se pohybovaly kolem nuly, ale ve stejném týdnu letos se teploty pohybovaly mezi +7 až +10 °C. Na spotřebě elektřiny se to projevilo průměrným poklesem o zhruba pět procent.

(redakce)

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *