Dodavatele elektřiny změnilo za čtvrtletí téměř 160 tisíc zákazníků, u plynu je trend opačný

Dodavatele elektřiny změnilo v letošním prvním čtvrtletí téměř 160 tisíc zákazníků. To je meziročně o téměř 38 tisíc více. U zemního plynu byl však trend opačný. Od ledna do března změnilo dodavatele jen 75,5 tisíc odběratelů, ve stejném období loňského roku tak učinilo zhruba 100 tisíc klientů. Aktuální statistiky zveřejnil Operátor trhu s elektřinou.

Dodavatele energií v letošním prvním čtvrtletí zasáhly nízké ceny elektřiny i plynu, které výrazně klesly především kvůli teplému počasí. Ceny silové elektřiny, jejíž podíl na celkové ceně elektřiny je zhruba poloviční, na pražské energetické burze (PXE) byly koncem března nejníže od roku 2007, kdy byla burza otevřena. Proud by tak mohl opět zlevnit.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka pro ČTK uvedl, že pokles ceny silové elektřiny je příznivý pro spotřebitele. Obchodníci pro své zákazníky na rok 2014 typicky nakupovali elektřinu za cenu kolem 39 EUR/MWh. To je zhruba o 15 procent dráž, než je současná cena elektřiny na rok 2015. Příznivý efekt tlumí výrazně slabší koruna kvůli intervenci České národní banky. I přesto to vypadá, že elektřina by i v příštím roce mohla zlevnit, míní analytik.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *