Domácnosti díky aukcím ušetří na energiích tisíce

Až tisíce korun ročně mohou stále ještě ušetřit lidé, kteří se zapojí do elektronických aukcí energií. Podle údajů společnosti eCentre, která je v Česku jejich největším organizátorem, ušetřila v lednu většina účastníků z řad domácností na neregulovaných složkách ceny elektřiny i zemního plynu oproti aktuálním cenám více než patnáct procent.

„Lidé si v aukci snížili náklady u elektrické energie v průměru o 16,95 procenta a u zemního plynu o 16,88 procenta. Úspory se týkají soutěžitelných, tedy státem neregulovaných částí energií,“ sdělila mluvčí eCentre Alice Mazurková.

U zemního plynu tvoří neregulovaná část zhruba 80 procent celkového vyúčtování pro domácnosti, u elektřiny je to pak necelá polovina. Podle nedávného vyjádření Energetického regulačního úřadu by průměrné snížení cen elektřiny pro domácnosti v roce 2014 mělo být u společnosti ČEZ přibližně o 12 procent, u Pražské energetiky o zhruba 9,5 procenta, společnost E. ON by měla elektřinu zlevnit asi o 8,8 procenta.

Ještě více lze ušetřit u alternativních dodavatelů. Bohemia Energy snižuje v letošním roce ceny silové elektřiny pro domácnosti až o 19 procent, celková cena by tak mohla proti loňskému roku klesnout zhruba o 12 procent. Centropol Energy ohlásil pokles u elektřiny až o 18 procent. Společnost X Energie, třetí největší alternativní prodejce energií v ČR, snižuje letos silovou elektřinu až o 19 %, a to v závislosti na tarifu a distribučním území. „Za snížením konečné ceny elektřiny pro naše zákazníky stojí především zlevnění silové elektřiny na burzách a pokles poplatků za distribuci a obnovitelné zdroje, ale i naše dlouhodobá snaha poskytovat nižší ceny oproti dominantním dodavatelům energií v České republice“, uvedl před časem Zdeněk Mráz, jednatel společnosti X Energie.

Společnost X Energie zároveň patří mezi nejúspěšnější firmy, které se elektronických energetických aukcí účastní. V loňském roce zvítězila ve více než deseti soutěžích a levnou elektřinu a plyn díky ní získalo více než 5600 nových zákazníků.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *