Českým domácnostem od ledna zlevní elektřina i plyn

Konec roku s sebou každoročně přináší záplavu zpráv především o zdražování. Jedna dobrá se však letos přece jen objevila: tuzemské domácnosti od ledna ušetří za elektřinu a plyn, a to po letech každoročního zdražování. Energetický regulační úřad na konci listopadu oznámil, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta.

Pokles cen elektřiny pro domácnosti ERÚ očekává jak u velkých hráčů, jako je ČEZ (12 procent), Pražská energetika (9,5 procenta) či E.ON (8,8 procenta), tak u alternativních prodejců. Bohemia Energy sníží v roce 2014 ceny silové elektřiny pro domácnosti až o 19 procent, celková cena by tak mohla proti letošku klesnout zhruba o 12 procent. Centropol Energy sníží v roce 2014 cenu elektřiny až o 18 procent. Společnost X Energie, která se v uplynulých dnech podle zjištění společnosti OTE, operátora trhu s elektřinou, stala třetím největším alternativním prodejcem energií v ČR, oznámila od 1. ledna zlevnění silové elektřiny až o 19 %, a to v závislosti na tarifu a distribučním území. „„Za snížením konečné ceny elektřiny pro naše zákazníky stojí především zlevnění silové elektřiny na burzách a pokles poplatků za distribuci a obnovitelné zdroje, ale i naše dlouhodobá snaha poskytovat nižší ceny oproti dominantním dodavatelům energií v České republice“, uvedl pro náš server Zdeněk Mráz, jednatel společnosti X Energie.

Ke zlevnění dojde i u plynu. Regulovaná složka ceny této komodity, která tvoří asi pětinu celkové ceny, se pro domácnosti průměrně sníží o 5,19 procenta. Energetický regulační úřad pro rok 2014 ale předpokládá spíše stagnaci nebo pouze mírné zlevnění. V tomto duchu se vyjádřil i Zdeněk Mráz z X Energie: „Pro příští rok zachováme neregulovanou složku ceny plynu na letošní úrovni, zákazníci však zaznamenají pokles díky snížení regulovaných složek. Lidé se tak oproti současnému stavu mohou těšit na zlevnění v řádu několika procent.“

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *