Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %

Bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodl k úterý 5. března snížit koncové ceny elektřiny pro zákazníky v zemi. Pokles u ČEZ a Energo-pro je výraznější proti prvotním indikacím z konce týdne.

ČEZ je bouřlivým tématem v Bulharsku, který burcuje lidi, kteří již 3. týden protestují. Kvůli tužší zimě a delšímu zúčtovacímu období, musí Bulhaři zaplatit více ze svých peněženek za elektřinu a to se jim samozřejmě nelíbí. ČEZ investoval 15 mld. do bulharského trhu a teď je jho investice výrazně ohrožena. Kvůli problému s ČEZ odstoupila bulharská vláda a představenstvo regulačního úřadu.

Odcházející šéfka komise pouze napověděla, kde na to chce vzít – opět u distributorů elektřiny. Podle odborníků ze sektoru je vývoj bulharské energetiky neudržitelný a ta má jen dvě špatné cesty: Buď všechny nutit k produkci a dodávkám služeb pod náklady (a pak je v podstatě vytlačit z trhu), nebo začít masívně dotovat a tím vyvolat spor s Evropskou unií v jiné rovině, píší bulharské agentury.

Bulharská komise pro regulaci energetiky a vodárenství DKEVR rozhodla, že se ode dneška snižují ceny elektřiny pro koncové zákazníky v zemi.

Co to pro nás bude znamenat? ČEZ bude muset snížit své ceny, což se promítne do jeho hospodaření a určitě si bude chtít vynahradit na ostatních trzích, kde má dominantnější postavení. Nesmíme zapomenout, že je to polostátní organizace a stát z ní má více, než slušný, příjem do státní kasy. Promítne se bulharsko-albánský problém do cen v ČR? Kde jsou i tak ceny za elektřinu vysoké? Můžeme jen odhadovat další postup a nebo se můžeme rozhodnout racionálně a vybrat si jiného dodavatele elektřiny, který bude levnější. Poslední možností je reagovat stejně jako Bulhaři – vyjít do ulic a protestovat. Čas ukáže, jak se tato situace vyřeší a dopadne, ale všichni máme možnost útraty za elektřinu ovlivnit, je to jen na nás.

Náš tip je společnost X Energie.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *